niedziela, 3 czerwca 2012

Nawigacja samochodowa - parametry

Nawigacja samochodowa - parametry

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: krystian1207

Czytano: 12 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 532 | Data: Wed, 23 May 2012 | 0 komentarzy
Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez zamontowanej nawigacji samochodowej. Jeżeli zrozumiemy jakie daje ona możliwości, to wcale nie będzie nas dziwić tak duża popularność tego urządzenia. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka istotne są parametry takiego sprzętu. Dlatego poniżej postaram się je przedstawić.

Procesor
Jak każde urządzenie elektroniczne, tak i nawigacja, musi posiadać jednostkę, której zadaniem będzie koordynowanie pracy wszystkich podzespołów. Nie inaczej jest tutaj. Rolę taką spełnia oczywiście procesor. Scharakteryzować go możemy za pomocą częstotliwości taktowania, która jest naturalnie mierzona w Hertzach (Hz). Obecne taktowanie CPU jest na tyle duże, że wartość tą podaje się z odpowiednim przedrostkiem, np. Mega. Obecnie na rynku przeciętnej klasy nawigacja samochodowa posiada procesor, który pracuje z częstotliwością około 600 MHz.
Warto również wspomnieć o coraz popularniejszych jednostkach dwurdzeniowych, które również montowane są w urządzeniach do nawigowania. Zwiększa to znacząco multimedialność naszego urządzenia.
Pamięć RAM
Programy, które uruchamiamy (tutaj zwłaszcza oprogramowanie z mapami) musi być „gdzieś” przechowywane. Rolę taką pełni pamięć operacyjna RAM. Do niej właśnie ładowane są wszelkie aplikacje, które uruchamiamy na naszym urządzeniu. Wydaje się być logicznym stwierdzenie, że im większa pojemność, tym korzystniej dla naszego sprzętu.
Pamięci ram w nawigacji samochodowej nigdy za wielu. Absolutnym minimum powinno być 64MB. 128MB, to pojemność zadowalająca.  Natomiast idealnie 256MB.
Wyświetlacz
Wyznaczona przez odbiornik pozycja musi być „gdzieś” pokazywana. Oczywiście nie gdzie indziej jak na wyświetlaczu LCD. Każda nawigacja nim dysponuje. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do tego w jaki sposób to robią.
W przypadku ekranów możemy wspomnieć przynajmniej o dwóch parametrach, a mianowicie o rozdzielczości oraz przekątnej. Rozdzielczość to nic innego jak ilość punktów, które budują obraz na ekranie. Im więcej ich jest, tym większą ilością szczegółów mogą cieszyć się nasze oczy. Przekątna, to oczywiście wielkość ekranu. Dla najpowszechniejszych zastosowań, a więc dla amatorskich eskapad samochodem wystarczy, że posiadamy nawigację samochodową z 5 calowym ekranem.
Moduł GPS
Decyduje on o dokładności nawigowania. Jeżeli kupujemy jakieś urządzenie do pozycjonowania satelitarnego powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, ile posiada ono kanałów, a konkretniej ile kanałów posiada moduł. Da nam to informacje o tym, z jak wieloma satelitami może się komunikować nasz sprzęt. Co z tego wynika? Oczywiście rzutuje to na dokładność określania pozycji. Obecnie spotyka się nawigacje, które posiadają moduły nawet 64 kanałowe, czyli zdolne do utrzymania kontaktu z 64 satelitami w tym samym czasie! Nie należy jednak popadać w zbyt duży zachwyt, gdyż jest to w pewnym sensie tylko chwyt marketingowy. Gdyż nigdy w tym samym czasie urządzenie nasze nie zobaczy takiej ilości satelitów.
Dodatkowe możliwości
Obecnie spotykana nawigacja samochodowa, to nie tylko określanie pozycji. Większość z nich dostarcza nam wielu dodatkowych funkcji, których nie powstydziłby się komputer z przed 5 lat. Wiele modeli posiada chociażby możliwość łączenia z Internetem, np. za pomocą WiFi, wbudowane złącze na kartę SIM, co daje możliwość telefonowania, wbudowany Bluetooth, zamontowany aparat cyfrowy, odtwarzacz filmów, a także plików MP3, wbudowane radio oraz wiele innych dodatkowych funkcji, które w znaczący sposób rozszerzają możliwości naszej nawigacji.



Podpis

www.technologiagps.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz